• YARIM ALTIN
  7.868,00
  % -0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3466
  % 0,39
 • € EURO
  35,0696
  % 0,63
 • £ POUND
  41,1907
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  4,4664
  % 0,44
 • РУБ RUBLE
  0,3601
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  2171641,417
  % -0,71
 • BIST 100
  10.480,26
  % 0,01

Solana Nedir?

Solana Nedir?

Solana Nedir?

Solana, işlemlerin hızını ve hacmini artırmaya odaklanan üçüncü nesil blok zinciri tabanlı bir ağdır. Solana ağını kullanırken, SOL belirteci kullanılır. Solana ağında saniyede binden fazla işlemi işleyebilir. Ayrıca, blok zinciri ağında akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmaktadır.

Solana, 2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından kuruldu. Solana’nın geliştirme ekibinde Google, Apple, Microsoft ve Twitter gibi şirketlerde çalışmış uzmanlar yer alıyor.

Solana Kripto Para Biriminin Özellikleri Nedir?

Solana ağının en önemli hedefi işlem hızını ve hacmini artırmaktır. Proof of Stake (PoS) kullanan Solana, Proof of Date adlı bir yöntemi kullanarak işlem onay sürelerini önemli ölçüde hızlandırır.

Solana, işlem sırasını sistematik olarak izler ve bu özelliği ile diğer kripto para birimlerinden ayırır. Örneğin, Bitcoin ağında işlemler sırasız olarak bloklar halinde gruplandırılır. Bitcoin madencileri tarafından oluşturulan bloklara yalnızca zaman damgaları eklenir. Oluşturulan bu blokların diğer düğümler tarafından onaylanması gerekir. Bu nedenle, işlemin doğrulama süresi uzar.

Solana, SHA256 algoritmasını kullanır. Solana blok zinciri ağı, ortalama 400 milisaniyede bloklar oluşturabilir ve saniyede binlerce işlem gerçekleştirebilir. Bu blok oluşumunu diğer kripto para birimleriyle karşılaştırdığımızda aradaki fark daha da belirgin görünüyor. Bitcoin blok zinciri için ortalama blok süresi 10 dakika iken, Ethereum blok zinciri 15 saniye sürer.

SOL, Solana ağında kullanılan jetonun adıdır. SOL, akıllı sözleşmelerde ve blok zincirinde işlem ücreti olarak ödenir. SOL jetonları, PoS konsensüs mekanizması aracılığıyla blok zincirinde stake yapmak için de kullanılabilir.

Solana (SOL), misyonu tüm yüksek büyüme ve yüksek frekanslı blok zinciri uygulamalarını desteklemek ve dünyanın finansal sistemini demokratikleştirmek olan bir platformdur. Yapılan açıklamaya göre Solana, kullanıcılarına şu özellikleri sunuyor:

Ölçeklenebilirlik: Solana, 400 ms’lik bir blok süresini korurken saniyede 50.000’den fazla işlemi destekleyebilir.

Merkezi Olmayan: Solana Türbin blok yayılım protokolünü kullanan platform, yüksek performans ve ölçeklenebilirliği korurken binlerce düğümü destekleyebilir.

Düşük uygulama maliyeti: Ağdaki işlem maliyetlerinin 1 milyon işlem başına 10 ABD doları olduğu tahmin edilmektedir.

Ayrıca SOL, Solana platformunun çeşitli kullanım durumları için kullanılabilen kendi kripto para birimidir. Örneğin, SOL jetonları stake işlemleri için kullanılabilir. Bu nedenle, kullanıcılar bir yandan staking ödülleri alırken, diğer yandan platformda söz sahibi olurlar.

Ek olarak, kullanıcılar SOL belirteçlerini kullanarak ağdaki basit belirteç işlemleri ve akıllı sözleşme yürütmeleri için ödeme yapabilir. Ayrıca SOL jetonunun gelecekte bir yönetişim jetonu olarak da kullanılabileceği söyleniyor.

Solana Hakkında Yapılan Yorumlar ve Nereden Alınır?

SOL coin incelemelerinden yatırımcılar, özellikle son ralli ile SOL coinden iyi bir performans bekliyorlardı, ancak beklediklerini alamadılar. Yine de orta vadede yatırımcılar Solana madeni parası için umutlu görünüyor.

Ancak bu, SOL Coin’in arkasındaki umut verici platform düşünüldüğünde Solana (SOL) için fiyat beklentilerine de katkıda bulunuyor. Solana Coin, işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance aracılığıyla güvenli ve hızlı bir şekilde satın alınabilir.

Aynı zamanda Solana, token sahiplerini işlemleri doğrulamaya teşvik eden bir Delegasyon Kanıtı konsensüs algoritması kullanır. Yapılan açıklamaya göre Solana’nın güvenlik tasarımı kapsamında tüm ücretler SOL olarak ödenecek ve yakılacak, toplam arz azaltılacak. SOL arzının bu deflasyonist mekanizması, daha fazla token sahibini stake etmeye teşvik edecek ve böylece ağ güvenliğini artıracaktır.

Solana ise kendisini hızlı, güvenli ve sansüre dayanıklı bir blok zinciri olarak tanımlıyor. Yapılan açıklamaya göre Solana’nın küresel olarak benimsenmesi için gereken açık altyapı böylece sağlanmış oldu.

 

Solana Güncel Fiyat İçin Tıklayınız.

YORUMLAR YAZ