• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2169860,291
  % 0,59
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Bitcoin Btc Neden Altından Daha İyi Bir Yatırım Aracıdır

Bitcoin Btc Neden Altından Daha İyi Bir Yatırım Aracıdır

Bitcoin Btc Neden Altından Daha İyi Bir Yatırım Aracıdır? 

ABD’de 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin ve altın enflasyonu, birçok finansal analistin bununla nasıl mücadele edileceğine dair tavsiyeler vermesine neden oldu. Doların artan oynaklığı ve devalüasyonu düşük gelirli işçileri çok olumsuz etkiliyor.

Hem altın hem de Bitcoin almanın en yaygın nedenlerinden biri, ekonomik belirsizlik zamanlarında değerlerini koruma alışkanlığına sahip olmalarıdır. Bu gerçek iyi belgelenmiştir ve altının tarihsel olarak zenginliğin en iyi korunmasını sağladığı yadsınamaz, ancak her zaman değerini korumamıştır. Aşağıdaki grafik, altın yatırımcılarının da uzun süreli geri çekilmelerden mustarip olduğunu gösteriyor.

Bitcoin BTC Neden Altından Daha İyi Bir Yatırımdır?

Cryptocurrency yatırımcıları Bitcoin ile ilgili olarak genellikle “dijital altın” terimini kullanırlar. Artan küresel enflasyon, insanları varlıklarını korumak için alternatifler aramaya yöneltti. Çift haneli rakamlara yaklaşan küresel enflasyon, bu çöküşü önleyebilecek koruyucu yatırımlar gerektiriyor. Türklerin paralarını enflasyondan ve dalgalanan döviz kurlarından korumak için daha fazlasına ihtiyacı var.

Örneğin Eylül 2011’de altın alan birinin altının geri dönmesi için Temmuz 2020’ye kadar beklemesi gerekecekti. Tabii bu Amerikalılar için makul bir senaryodur. Ülkemizde altın uzun süredir TL karşısında değer kazanıyor. Tıpkı diğer para birimleri ve emtialar da olduğu gibi değer kazandı.

Bitcoin Yatırımı Mantıklı Mı?

Bitcoin tarihi, fiyatının toparlanması ve tüm zamanların en yüksek seviyelerinin üzerine çıkması hiçbir zaman üç ila dört yıldan fazla sürmedi, bu da BTC’nin uzun bir süre boyunca bir rezerv olabileceğini gösteriyor. Altın, fiyatı artan yaşam maliyetiyle birlikte yükselme eğiliminde olduğundan, her zaman enflasyona karşı iyi bir koruma olarak kabul edilmiştir. Ancak Altın ve Bitcoin grafiğine daha yakından baktığımızda, Altın mütevazı bir kazanç kaydetmesine rağmen Bitcoin fiyatının 11 arttığını görülüyor.

Genel yaşam maliyetinin çoğu insanın karşılayabileceğinden daha hızlı arttığı bir dünyada, yükselen enflasyonu kaldırabilecek bir varlığa sahip olmak çok önemlidir. Genellikle bir “kriz metası” olarak anılan altın, jeopolitik belirsizlik zamanlarında, küresel gerilimler arttıkça insanlar altına yatırım yaptığından, değerini elinde tutmasıyla bilinir. Hafif ve ağır ağırlığa sahiptir. Dünyanın her yerine gider ve bir mülteci olarak onu kolayca gizleyebilirsiniz

Bitcoin, savaştaki insanlara eşyalarını taşımak için çok daha güvenli bir yol sağlar. Sadece kripto cüzdanınızın 122 kelimelik özel anahtarını hatırlayarak Bugünün Rus oligarkları gibi varlıklarınızı dünyanın her yerinde harcayabilirsiniz.

Altın Mı Bitcoin Mi?

Altın binlerce yıldır en yaygın kullanılan varlık olmasına rağmen, modern dijital toplumumuzda yaygın olarak kullanılmamakta veya kabul edilmemekte ve çoğu genç nesil altına yatırım yapmamaktadır. Birçok yatırımcı ve finans uzmanı, altının iyi bir yatırım olmasının nedeni olarak altının kıtlığını ve yıllarca süren üretimin azalmasının ardından arz kısıtlamalarını gösteriyor.

Yeni bir madenin üretime geçmesi 5 ila 10 yıl sürebilir, bu da arzın hızlı bir şekilde artması muhtemel olmadığı ve merkez bankalarının 2008’de altın satışlarını önemli ölçüde yavaşlattığı anlamına geliyor. Ancak, 50.000 tondan fazla olduğu tahmin ediliyor. Madencilerin önemli bir fiyat artışı olması durumunda odaklanmaya istekli olacakları altın miktarı.

Öte yandan,  Bitcoin’in şimdiye kadar üretmek için 21 milyon BTC’lik sabit bir arzı var ve piyasaya sürülmesi bilinen bir oranda gerçekleşiyor. Ayrıca blockchain, tüm bu teklifleri şeffaf bir şekilde görmeyi mümkün kılıyor. Gezegendeki her altın deposunu bulmanın ve doğrulamanın bir yolu yoktur. Bu da gerçek arzının asla bilinemeyeceği anlamına geliyor. Bu nedenle, Bitcoin altından çok daha iyi bir kıtlık kapasitesine sahiptir.

YORUMLAR YAZ