• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2167646,315
  % 1,16
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Kripto Para Alım Satımı Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken 8 Terim

Kripto Para Alım Satımı Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken 8 Terim

Kripto Para Alımı ve Satım İşlemleri Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken 8 Terim Nedir?

Kripto para endüstrisine aşina olmayanlar, genellikle ilk bakışta kafa karıştırıcı terimler için şikâyet ederler. ROI, FOMO, FUD, AML, KYC ve daha fazlası yer alır. Tüm bu yeni terimleri öğrenmek sizin için zor olabilir. Ancak kripto yatırımcılarının bu terimleri bilmesi yararına olabilir.

Finance business investment data analytics strategy report, crypto currency blockchain stock exchange graph chart and business man in suit typing on keyboard computer, financial and technology.

Korku, Tereddüt Ve Şüphe (FUD) Durumu

Korku, belirsizlik ve şüphe anlamına gelen FUD, ticaret dışında finans piyasalarında yaygın olarak kullanılan bir terimdir. FUD belirli bir ürün, proje vb. Unsur içermeyen veya yanlış aktarılan bilgilerle zarar vermeyi amaçlayan bir stratejidir. Bunu yapmanın amacı; korku yaratarak avantaj elde etmektir. Bu rekabette stratejik bir avantaj olabilirken, bir kayıp haberi nedeniyle hisse senedi düşüşünden kâr elde etmek hedeflenebilir.

Kayıp korkusu (FOMO)

FOMO, kazanma fırsatlarını kaçırma korkusuyla varlık satın almak için acele eden yatırımcıların duygusal adıdır. Kripto endüstrisinde, FOMO birçok insanda duygular arttıkça görülebilir. Bu durum parabolik bir fiyat hareketi yaratır.

Bazı durumlarda aşırı piyasa koşullarının piyasanın genel kurallarını değiştirebileceğinin farkındayız. Yüksek duyarlılığın olduğu zamanlarda, birçok yatırımcı FOMO’ya atlar ve paniğe kapılır. Bu durumla birlikte her iki yönde de hareketler gelişebilir. Genel piyasa aleyhine işlem yapmaya çalışanlar zarar görebilir.

HODL

Kripto para sektöründe bu anlamda kullanılmaktadır. HODL’ın ilk ortaya çıkışı 2013 yılında BitcoinTalk adlı kripto para forumundaki paylaşıma dayanmaktadır. ” I am Hodling ” başlıktaki yazım hatası ile HODL ortaya çıkmış oldu. HODLing, fiyattaki hızlı düşüşe rağmen bir yatırımı sürdürmek anlamına gelir. Yatırımcıları uzun vadede elinde tutmak için herhangi bir madeni paranın fiyat planında toparlanacağına ikna olan yatırımcılar. Al ve tut stratejisine benzeyen

BUIDL

BUIDL, HODL için bir terimdir. BUIDL’nin mantığı,  kullanıcıların ayı piyasasından bağımsız olarak inşa etmeye devam etmek için kripto endüstrisine güvendiği gerçeğiyle açıklanabilir. Yapıcı ve geliştirici olarak anlatacağımız BUIDL, kullanıcıların kripto dünyasına katabilecekleri şeylerdir ve hedeflerine ulaşmak için aktif olarak çalışmaktadırlar.

BUIDL, kripto para biriminin sadece bir söylenti olmadığını, teknolojiyi geniş bir kitleye ulaştırmakla ilgili olduğunu gösteren sonradan düşünülmüş bir düşüncedir. Tüm bunlara ek olarak, uzun vadede başarının elde edileceğine inanırlar.

Yatırım Getirisi (Roı)

Kripto endüstrisinde kullanılan bir diğer terim de ROI’dir. (ROI) Özetle, ROI bir yatırımın performansını kontrol etmek için kullanılır. İlk maliyetlere göre yatırım getirisini ölçer. Bu, farklı yatırımların performansını karşılaştırmanın basit ve etkili bir yoludur.

All Time High (ATH)

Adından da anlaşılacağı gibi diğer bir terim, All Time High (ATH) için tanımlayıcı bir terimdir. Bu, herhangi bir varlığın kaydedilen en yüksek fiyatıdır. Bitcoin’e örnek verecek olursak; Bitcoin’in ATH’si 2017’de 19.798.86 USDT olarak gerçekleşti. Bu, BTC/USDT çiftinin en yüksek fiyatı (ATH) olarak kaydedildi.

ATH’yi aşarsa işlem hacminde artış olabilir. Bunun nedeni, kullanıcının hızlı kar elde etmek için günlük ticaret stratejisidir. Yüksek bir fiyata satmak için piyasa emirlerini kullanabilirler

Tüm Zamanların Düşük  (ATL)

ATH’nin aksine, Tüm Zamanların En Düşük  (ATL) terimi, herhangi bir varlığın en düşük fiyatını tanımlamak için kullanılır. ATL’yi aşmak, kullanıcıları ATH’yi aşmakla aynı duruma maruz bırakabilir. ATL’nin altına düşen bir varlık, kullanıcıların bir zararı durdur emri kullanmasına neden olabilir ve bu da ciddi bir düşüşe neden olabilir. Hiçbir fiyat geçmişi tüm zamanların en düşük seviyesi olan  (ATL) altına düşmediğinden, piyasa değeri düşebilir ve alt marjdaha derin olabilir. B

Kara Para Aklamayı Önleme (AML)

Suçluların yasa dışı yollardan elde ettikleri gelirlerini yasal olarak yayınlamalarını engelleyen düzenlemeler, yasalar ve prosedürlerdir. AML prosedürleri sayesinde, suçluların yasadışı gelirlerini yasal kaynaklardan geliyormuş gibi göstermeleri zorlaşıyor.

 

YORUMLAR YAZ