• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2168194,409
  % 0,12
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Kripto Para Piyasası Neden Yükselişe Geçemiyor?

Kripto Para Piyasası Neden Yükselişe Geçemiyor?

Kripto Para Piyasası Neden Yükselişe Geçemiyor?

Kripto para piyasası aslında ileri geri hareket ediyor. Son birkaç gündür başlayan yükseliş trendi bir kez daha geri çekildi. Düşüşün sebepleri ve teknik veriler yazımızda.

Kripto para piyasası aslında bir ilerleme iki geri çekilmedir. Piyasaya duyulan güvensizlik henüz tam olarak bitmiş değil. Özellikle Terra’nın çöküşünden sonra, korku ve açgözlülük faktörü endeksi aşırı korku alanında dolaştı. Bu durumda elbette ki satış baskısı yaratıyor.

Toplam piyasa hacmi geçtiğimiz gün 1.312 trilyon dolara yükseldi ve bugün 1.24 trilyon dolar seviyesine ulaştı. Bir günde piyasadan 70 milyar dolar silindi. Önde gelen kripto para birimi Bitcoin tekrar 30.000 doların altına düştü. BTC’nin toplam değeri 570 milyar dolara düştü.

Geleneksel Hisselerin Etkisi

Diğer geleneksel hisse senetleri ile karşılaştırıldığında, kripto para birimlerinin yükseliş ve düşüşlerinin daha ani olduğu görülebilir. Geçen yıl, Apple’ın getirisi Tesla’nın 87.30’una kıyasla %31.78 idi. Bunları Bitcoin için %298,02 ve Ethereum için %709,49 ile karşılaştırın. Altın, geçen yıl getiri segmentinde -9,78 seviyesi ile geleneksel hisse senetlerinden biridir. Kesin olarak artış veya azalışın söylenemeyeceği kripto paralarda çok büyük düşüşler ve artışlar görülebilmektedir.

Kripto para birimleri çeşitli nedenlerle yükselir ve düşer. Yükselişin genellikle medyadaki olumlu algılardan kaynaklandığı gözlemlendi. Bir ülke veya uluslararası bir şirket açıklama yaptığında ve bir kripto para birimini adlandırdığında, o kripto para biriminin değeri de artar. Elon Musk Bitcoin almaya karar verdiğini söylediğinde Bitcoin’in artması bekleniyor ve Bitcoin’imi satıyorum dediğinde Bitcoin’in düşmesi bekleniyor.

Hisse Senetlerinin ve FED Bankasının Etkisi

Her hisse senedinde olduğu gibi kripto para birimlerinin yükselişi ve düşüşü hakkında doğru bilgi vermek mümkün değil. Bir kripto para birimi düştüğünde, mutlaka tekrar yükseleceği anlamına gelmez. İnişleri ve çıkışları hakkında ayrıntılı bilgi verilemez, öngörülemez. Bitcoin piyasası, Elon Musk ve diğer birçok kişinin, bunun çevre için kötü olduğuna inandıklarını söyledikten sonra yüz milyarlarca doları Bitcoin’den silmesiyle, son aylarda aniden düştü.

Kripto para birimlerinin takip ettiği belirli bir tablo yoktur. Bitcoin iki yüz kaybettiğinde üç yüz kazanacağını söylemek imkânsızdır. Kripto para birimleri insanların yatırımlarına dayalı olduğu için her an her şey değişebilir. Bu nedenle kripto para birimlerine yatırım yapan büyük şirketler ve ülkeler gibi faktörler kripto para birimlerinin değerinde büyük rol oynamaktadır. Bugün çok değerli olan çoğu kripto para, bir günde ani bir düşüşle değersiz hale gelebilir.

Bugün Bitcoin ve kripto para birimlerindeki %20’den fazla düşüş, yatırımcıların bir kez daha kararlarına göre hareket etmeleri gerektiğini gösteriyor. Piyasanın uzun zamandır beklenen büyük bir ralli beklentisi bugün tersine döndü ve analistlerin ve perakende yatırımcıların yorumlarının kısmen doğru olduğunu gösterdi. Bir durgunluk döneminde sessizlik baş gösterdi.

Düşen ve yükselen fiyatlar tamamen normal olsa da, bazı analistler fiyatların asla 6.000 doların altına düşmeyeceğinden emin konuşuyor ve yatırımcıları satın almaya ve yatırımlarını daha da artırmaya çağırıyor ve yatırımcılara kripto para birimlerinden asla vazgeçmemelerini tavsiye ediyor.

Yatırımcılar piyasanın beklentilerini takip etti ve Bitcoin’i bugünkü konumuna yükseleceği inancıyla tuttu. Ancak bugün, XRP ve BCH, bir Bitcoin Cash hard fork beklentisiyle son 2 hafta içinde %30’un üzerinde yükselirken, Bitcoin kenarda kaldı, yatırımlarını satmayı seçti ve ticaret etkisinde en büyük darbeyi aldı. Aynı zamanda ABD merkez bankasının da yapmış olduğu etkili yorumlar piyasaların dalgalanmasında etkili oldu.

YORUMLAR YAZ