• YARIM ALTIN
  8.581,00
  % 1,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8782
  % 0,73
 • € EURO
  35,4862
  % 0,50
 • £ POUND
  41,4763
  % 0,44
 • ¥ YUAN
  4,5374
  % 0,51
 • РУБ RUBLE
  0,3512
  % 0,90
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.524,59
  % -0,06

Kimler Kripto Para Kullanmayı Tercih Ediyor Kripto Para İstatistikleri

Kimler Kripto Para Kullanmayı Tercih Ediyor Kripto Para İstatistikleri

Kripto Parayı Kimler Kullanıyor? Kripto Paranın İstatistik Bilgileri Nelerdir?

Sanal paralar, 2009 senesinde Bitcoin ile piyasalara adım attığından beri arkada bırakmış olduğumuz 11 sene içerisinde yaşamımıza çok hızlı adapte olmayı başardı. Bu adaptasyon o kadar hızlı gerçekleşmiş oldu ki alım-satım alışkanlıklarımızda bile sık bir şekilde yer bulmayı başardı.

Peki, bu piyasada bulunan kullanıcıların genel profili nasıl? Biraz daha açarsak Bitcoin’i en fazla bayanlar mı kullanmaktadır yoksa erkekler mi? Yatırım mevzusunda yaş bakımından daha gençler kesim mi yatırımı tercih ediyor yoksa ihtiyar kesim mi? Çeşitli kaynaklardan alınan verilerle bu bilgiler görülüyor.

Cryptodaily’nin oluşturduğu paylaşıma baktığımızda sanal para kullanıcılarının genel bir profili çıkarılmış. Günümüze denli yayımlanmış olan istatistiksel veriler birleştirilerek sanal para ekosistemine ilişkin bilgiler gün yüzüne çıkarıldı.

 En Çok Kullanılmakta Olan Sanal Para Birimi: Bitcoin

Sanal para kullanıcılarının da bildiği üzere en fazla tercih edilmekte olan sanal para birimi Bitcoin. CoinMarketCap‘in verilerine göre 178 milyar ABD doları piyasa değeri ile Bitcoin, toplam sanal para piyasasının %60’ını tek başına oluşturuyor. Bitcoin kullanan bayanların rakamı yükselişe geçmiş olsa da yüksek çoğunluğu erkekler oluşturuyor.

Coin Dance’in duyurduğu Google Analiz istatistiksel verilerine göre Bitcoin kullananların %87,72’si erkek. Kadın kullanıcıların oranı ise %12,28 olarak belirlendi. Bazı istatistiksel verilere göre geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında bayan kullanıcıların rakamı yükselişe geçmiş durumda. Gelecek senelerde daha fazla bayan kullanıcıyı sanal para sektöründe görebiliriz.

Teknoloji ve program ile ilgilenenler sektörü yakından takip ediyor. Sanal para sektörüne yeni girenlerin en fazla ilgi duyduğu alan yatırım mevzusudur. İstatistiklere göre, sanal para birimlerini yakından izleyenlerin büyük bir bölümü program ya da teknoloji hususlarını yakından takip etmekte. Ayrıyeten bankacılık hizmetleri ile ilgilenen bireyler de sanal para piyasasını yakın takibe almış durumda.

 Sanal Para Kitlesinin Yarısının Yaşı 25-34 Aralığında

Açıklanan verilere göre, sanal para kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu 25 ila 34 yaş grubunda. Bu yaş aralığında bulunan kullanıcılar sanal para sektörünün %46’lık dilimini oluşturuyor. 25-34 yaş grubundan sonra gelen 2. yaş grubu ise %27’lik oranla 35-44 oldu.

18-24 ve 45-54 yaş arasındaki kullanıcılar ise sanal para ekosisteminin %10’luk bölümünü oluşturmaktadır. 55-64 yaş grubundaki kullanıcılar %4 oranında hesaplanırken, 65 yaş ve üzeri sanal para kullanıcılarının ekosistemde sadece %2’lik bir payı bulunuyor.

Ülkeler sıralamasında büyük sürprizler var. Yaş istatistiksel verilerinden sonra ülke verilerine baktığımızda büyük farklılıklar görmekteyiz. Dünya üstünde sanal para sektörü açısından büyük atılımlara ev sahipliği yapmış olan Amerika Birleşik Devletleri listede en tepede yer alamadı. 2018 senesinde Statista tarafından yapılan istatistik bilgilere göre;

Sanal para sahibi olan kullanıcıların açıklandığı ankette %18 oranıyla Türkiye ilk başta yer aldı. Ülkemizin sonrasında %12 oranıyla Romanya 2. olurken, Polonya %11 ile 3. sırada yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri ’de ise sanal para sahibi olan kullanıcıların oranı %8 oranında görülüyor. Bu veri ülkemizin Sanal para sektörüne ne kadar ilgili olduğunu göstermektedir. Bu durum ülkemizin yakın gelecekte kripto para borsasında oldukça iyi yerlere gelmesi açısından oldukça büyük bir umut vadediyor. Google Chrome ilk başta. İstatistiklere göre sanal para kullanıcılarının %58’i web tarayıcısı olarak Google Chrome’u kullanıyor. Chrome’un sonrasında Safari 2. sırada yer almaktadır. Bu durum genel anlamda Google Chrome internet tarayıcısının ne denli gelişmiş olduğunun bir göstergesidir. Kullanıcılar neredeyse her kripto para işlemini oldukça kolay ve hızlı bir şekilde Google Chrome yardımıyla hayata geçirip takip edebilmektedir.

YORUMLAR YAZ