• YARIM ALTIN
  7.883,00
  % 0,69
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6430
  % 1,13
 • € EURO
  34,9033
  % -0,01
 • £ POUND
  41,4157
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,4992
  % 1,04
 • РУБ RUBLE
  0,3655
  % -0,51
 • BITCOIN/TL
  2185940,408
  % -0,14
 • BIST 100
  10.442,01
  % 0,48

Yayla Agro Gıda Hisse Önerisi / Vakıf Yatırım – (6.12.2022)

Yayla Agro Gıda Hisse Önerisi / Vakıf Yatırım – (6.12.2022)

Bu makalemizde sizlere Yayla Agro Gıda Hisse Önerisi / Vakıf Yatırım – (6.12.2022) ile alakalı ayrıntılı Program tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Yayla Agro Gıda Hisse Önerisi / Vakıf Yatırım – (6.12.2022) gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Teklif / Uzun Vade : AL

Ücret (TL) : 41.50
Hedef Ücreti (TL) : 66.00
Yükselme Potansiyeli : 59%
Teklif / Kısa Vade : Endeksin Üzerinde Kazanç

Yeni fabrika, yeni ürünler, bildiğimiz Yayla…

Pirinç, bakliyat ve katma değeri yüksek işlenmiş gıda sektöründe 26 yıllık tecrübesiyle ve yüksek marka bilinirliği ile faaliyet gösteren Yayla Agro Gıda,  2021 yılı bakımından klasik bakliyat grubunda yurt içinde miktar ve ciro bazında sektör lideri konumundadır. Çoğunluğunu ülke dışı tedarikçilerden sağladığı çeltik, tabii bakliyat, bulgur gibi hammaddeleri entegre iş modeli ile Ankara ve Mersin’de bulunan imalat tesislerinde işleyerek tüketicilerle buluşturan şirket, 2023 yılında ilk iki fazının bitirmesi beklenen Niğde fabrikasıyla beraber ise mevcut ürün gamına katma değeri yüksek yeni ürünler ilave etmeyi tasarılamaktadır. Ayrıca Niğde fabrikasının yeni yatırımlar için bir model niteliği taşıması ve benzer fabrika yatırımlarının ülke dışında da gerçekleştirilmesi, şirketin orta vadeli tasarıları arasında bulunmaktadır.  Gıda krizinin ayak seslerinin duyulduğu bu dönemde, ürünlerin gizleme şartları ve satın alım bazlı tüketici alışkanlıklarındaki değişime uygun olarak, Yayla Agro patentli teknolojiyle, katkı maddesi kullanılmaksızın üretilen, 3 yıl ürün ömrü olan gıdaların, son tüketiciler nezdinde karşılık bulacağını düşünüyoruz. 2023 yılında %25 dağıtım oranı ile kar dağıtımına başlamasını beklediğimiz Yayla Agro Gıda için pay başı ücret hedefimizi 66,00 TL olarak belirlerken, şirket için kısa vadeli tavsiyemizi “Endeksin Üzerinde Kazanç”, uzun vadeli tavsiyemizi “AL” olarak başlatıyoruz.

Entegre iş modeli ile sektörün lideri konumunda – Pirinç, bakliyat ve katma değeri yüksek işlenmiş gıda sektöründe 26 yıllık tecrübesi bulunan Yayla Agro Gıda, yüksek marka bilinirliği ve geniş ürün yelpazesiyle sektördeki faaliyetlerini sürdürmektedir. Mevcut fabrikalarında hammaddeleri kedere, kırma, meridyene, işleme ve uluslararası gıda normlarına uygun hale kazançlan ürünler ise klasik gıda ve katma değerli ürünler olarak tüketicilere sunulmaktadır.

Niğde fabrikasının bitirmesi ile katma değerli ürün portföyü çeşitlenirken, kar marjı yüksek ürünlerin ciro içindeki hissesi artacak – 2023 yılında ilk iki fazının bitirmesini beklediğimiz Niğde fabrikasıyla beraber şirketin mevcut ürün gamına katma değeri yüksek yeni ürünler ilave etmesi tasarılanmaktadır. Şirketin sahip olduğu 2,5 mlr TL tutarındaki yatırım teşvik dokümanının yanı sıra yakın vakitte alınan kredilerden ele geçirilen nakit ve halka arz döneminde gelen gelirlerin bir bölümü ile tasarılanan yeni yatırımlar için ihtiyaç duyulan inşaat ve makine alımları gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla Şirket’in yeni yatırım girişimi olan Niğde fabrikasının ilk iki fazının tasarılandığı tarihten önce, 2023 yılında bitirmesi öngörülmektedir.

Ülke dışında kısa vadede yeni iş ortaklıklarına yönelik adımlar amaçlanırken, orta vadede ise katma değerli ürünlerin üretilmesine yönelik olası yeni fabrika yatırımları gündemde olacak – Şirket kısa vadede ülke dışında faaliyet gösterilen mevcut pazarların yanı sıra stratejik pazarlarda yeni iş ortaklıkları ile katma değerli ürünlerin yaygın satış pazarlanmasına odaklanmayı tasarılamaktadır. Niğde Fabrikasının bitirerek faaliyete başlaması hemen peşinden, benzer fabrika yatırımlarının ülke dışında da gerçekleştirilmesi, şirketin orta vadeli tasarıları arasında bulunmaktadır.

Hem büyüme hem de temettü dağıtımı amaçlanacak – Şirket, her yıl ele geçirdiği karın bir bölümünü sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilecek yeni yatırımlar için ayırırken, bu arada da karın %25’lik bölümünü ise temettü olarak dağıtmayı amaçlamaktadır. Temettü ödemelerinin 2023 yılından itibaren karın %25’inin dağıtılması ile beraber başlamasını beklemekteyiz.

Riskler – Global ekonomik şartlar neticesi hane halkı harcamalarında azalma, ülke dışından tedarik edilen hammadde fiyatlarındaki dalgalanmalar, ithalat ve ihracat rejimindeki değişimler, sektörde artan rekabet, şirket için başlıca risk unsurları olarak izlenmelidir.

Kaynak: Vakıf Yatırım

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.