• YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ¥ YUAN
  4,5527
  % 0,59
 • РУБ RUBLE
  0,3760
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  1946367,613
  % 1,50
 • BIST 100
  11.064,85
  % 0,37

Dolar mı Altın mı Almak Karlı

Dolar mı Altın mı Almak Karlı

Dolar mı Altın mı Almak Karlı

Piyasaların hareketliliğine bağlı olarak birikimlerini yatırım yaparak değerlendirmek isteyen birçok kişinin dolar ve altın gibi yatırım araçlarına yöneldiği görülmektedir. Dolar ve altın yatırımlarını karşılaştırdığımızda altının daha çok uzun vadeli bir yatırım aracı olarak tercih edildiği görülmektedir. ABD’deki siyasi ve ekonomik ortam dolayısıyla dolardaki iniş ve çıkışların belirsiz olarak devam etmesi doları daha kısa süreli yatırım aracı haline getirmiştir.

Uzun vadeli yatırım yapmak isteyen yatırımcıların altına yatırım yapmaları her zaman daha kazançlı olacaktır. Yatırımcı hem küresel piyasalara göre hem de ulusal ekonomik şartlara bakarak kendisine en kısa sürede en fazla kâr sağlayacak yatırım aracını belirlemelidir. Dolar ve altına yatırım yapmak kararı aşaması kadar yatırım sonrası yatırım aracının seyrini de kontrol etmek oldukça önemlidir. Bir araç artarken diğeri az artıyorsa ya da stabilse kısa süreli de olsa değiştirilebilir.

Altın Her Zaman Kazandırır mı? 

Küresel ekonomik ortamlarından uzun vadede en az etkilenen yatırım aracı altındır. Birikim denince akla gelen en eski ve geleneksel yöntem altın birikimidir. Piyasalara baktığımızda enflasyon riski en az olan birikim değerlendirme aracı altındır. İster yastık altı olarak kuyumcudan elden alınsın ister bankalarda altın mevduatına alınsın altın yatırımı daima yatırımcısına kazandırmaktadır. Son zamanlarda kur mevduatı hesaplarındaki faiz artış oranları bankaları altın yatırımcılarına yönelik faiz artırımı politikasına yönlendirmiştir.

Çeşitli faiz oranlarıyla altınları yatırımcılardan alan bankalar faiz oranları arttıkça kar paylarını altın yatırımcılarına vermektedir. Çok hareketlilik göstermeyen altın piyasası her zaman yatırımcılara daha güvenli liman haline gelmiştir. Para birimleri piyasadan çok fazla etkilenmesine rağmen altın ekonomilerin istikrarsızlık ortamda bile artışını göstermektedir. Bu durum altını dünyadaki en değerli özgür maden haline getirmiştir. Ayrıca altın fiyatları çok değişmediğinden dolayı takip kolaylığı sağladığı için yatırımcıların gözde yatırım aracı haline gelmiştir.

Dolar Yatırımı Kârlı mı? 

Son zamanlarda artış gösteren dolar birçok yatırımcının kafasını karıştırmaktadır. Doların göstermiş olduğu yükseliş performansının daimi olup olmayacağı merak konusu haline gelmiştir. FED‘in kararları ve ABD’deki ekonomik ortam doların hareket yönünü etkilemektedir. İstikrarlı ekonomik ortam ve kararlı seyir gösteren piyasalar doların yükselişini garantilemektedir. Ülkeler arası anlaşmazlıklar ve küresel kriz doların gidiş yönünü olumsuz etkilemektedir.

Dolardaki kırılganlık dolayısıyla birçok yatırımcı kısa vadeli olarak dolar yatırımını tercih etmektedir. Dolar ve altın arasında ters ilişki olduğundan dolayı dolar arttığı zaman yatırımcının altın bozdurup kısa vadeli de olsa kâr sağlamak için dolara yatırım yapması oldukça mantıklı bir karardır. Küresel ekonomik etkilerden ve FED’in para politikalarının etkisinden dolayı doların değişkenliğinin fazla olmasından dolayı altına göre daha az yatırım aracı olarak tercih edilmektedir.

Kârlı Yatırım İçin Doğru Zamanlama Ne Zaman? 

Birikimlerin vakit kaybetmeden yatırımla değerlenmesi için doğru zamanlama oldukça önem taşımaktadır. Doğru zamanlamayı yakalamak isteyen yatırımcı para piyasalarını takip ederek en doğru yatırım aracına yönelmelidir. En doğru yatırım aracına karar veren yatırımcı kısa ya da uzun vadeli olarak birikimlerinin değerinin artmasını sağlar. Küresel ekonomik piyasaların durumu göz ardı edilmeden kısa vadeli de olsa dolara yatırım yapmak yatırımcısına kâr sağlayacaktır. Her ne kadar dolar yatırımı altın yatırımına göre büyük risk taşıyorsa da kısa vadeli olarak doların yatırımcısına oldukça fazla kâr sağlayacağı ortadadır. Birikimlerinizi riske atmadan ve kârınızı yüksek tutarak çok büyük risklere girmeden istikrarlı bir şekilde artış gösteren yatırım aracı olan altına uzun vadeli olarak yatırım yapabilirsiniz. Altın her ne kadar yatırımcının güvenli yatırım limanı da olsa düşük yükseliş performansı sergilediği zaman dolar takip edilmelidir. Kısa süreli de olsa dolar yatırımcısına oldukça fazla kâr kazancı sağlayabilmektedir.

Anlık Döviz Fiyatları

Anlık Altın Fiyatları

YORUMLAR YAZ