• YARIM ALTIN
  8.581,00
  % 1,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8782
  % 0,73
 • € EURO
  35,4862
  % 0,50
 • £ POUND
  41,4763
  % 0,44
 • ¥ YUAN
  4,5374
  % 0,51
 • РУБ RUBLE
  0,3512
  % 0,90
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.524,59
  % -0,06

Destek ve Direnç Noktası Ne İşe Yarar

Destek ve Direnç Noktası Ne İşe Yarar

Destek ve Direnç Noktası Ne İşe Yarar?

Destek ve direnç tanımları, finansal piyasa teknik analizinin ana temalarından biridir. Her iki kavram da kripto para piyasasında olduğu gibi döviz, altın ve hisse senedi gibi piyasalarda da geçerlidir. Bu kavramlar tanımları gereği kolay gibi görünse de kavraması son derece zor kavramlardır.

Farklı türleri vardır ve piyasada farklı şekillerde çalışırlar. Bu farklı türlere ek olarak, birçok diyagramı iyi anlamanız gerekir. Bu yazımızda sizlere destek ve direnç hakkında temel bilgiler vereceğiz. İyi okumalar.

Destek ve Direnç Kripto Terimi Nedir?

Destek ve direnci mümkün olan en basit şekilde açıklayın; fiyat, aşılamayacak bir seviyenin önünde bir engel görevi görür. Destek durumunda fiyat “dibe”, direnç durumunda ise “tavan” değerine ulaşır. Kısaca destek=talep bölgesi, direnç=arz bölgesi olarak adlandırılabilir.

Destek ve direnç genellikle çizgiler olarak görünse de net çizgilere sahip değillerdir. Unutulmaması gereken bir diğer husus ise piyasada belli bir seviyeyi aşmayan bir mekanizmanın olmadığıdır. Bu bilgilere dayanarak, destek ve direnç noktalarının aslında tek bir alan olduğunu düşünebiliriz.

Bir destek seviyesi örneği ile öğrendiklerimizi pekiştirelim. Herhangi bir varlığın artan satın alma hacmi olan bir bölgeye doğru hareket etmeye devam ettiğini görebiliriz. Bu alan çeşitli şekillerde test edilerek destek boşlukları oluşturulur. Satış yapan kullanıcılar fiyatı daha fazla aşağı çekemeyeceğinden fiyat bir yükseliş trendini tetikleyebilir.

Yatırımcılar Nasıl Kullanmalı?

Kripto para endüstrisindeki uzman analistler, fiyat çizelgelerinde hedeflerini belirtmek için destek ve direnç seviyelerini kullanır. Fiyatların bu seviyelerde değişmesi veya sabit kalması daha olasıdır.

Piyasa psikolojisi, piyasa destek ve direnç seviyelerinin oluşturulmasında önemli bir rol oynar. Yatırımcılar ve tüccarlar aynı seviyelerde olacağı için bu bölgelerde likidite artabilir. Özellikle yüksek hacimli balinalar için destek ve direnç noktalarına girmek veya çıkmak kolaylaşır.

Riski başarılı bir şekilde yönetmek isteyen kullanıcılar, destek ve direnç kavramlarına aşina olmalıdır. Bu alanların tutarlı bir şekilde belirlenmesi, kullanıcıların yalnızca satın alma ve satma alışkanlığı geliştirmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda fırsatları yakalamalarına da olanak tanır.

Çoğu zaman, destek veya direnç alanlarında ticaret yapanlar bunu faydalı bir teknik olarak göreceklerdir. Bunun ana nedenlerinden biri, stop-loss emirlerinin genellikle sona erme noktasına yakın olmasıdır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör de destek ve direnç seviyelerinin nasıl tepki vereceğidir. Bilinmesi gereken kurallardan biri, kırık bir destek bölgesinin direnç bölgesi haline gelebileceğidir. Bunun tersi de mümkündür. Direnç bölgesi kırıldığında, bir sonraki denemede destek seviyesi görevi görebilir. Buna destek-direnç geçişi denir.

Psikolojik Direnç ve Destek Tabanı

İlk olarak tartışacağımız destek ve direnç türleri psikolojik destek ve direnç olarak tanımlanmaktadır. Bu alanlarda teknolojinin oluşumu doğrusal olarak gelişmez, sadece insan düşüncesine ve dünya görüşüne göre gerçekleşir.

İnsan zihni oldukça karmaşıktır. Bu nedenle, çevresini anlarken, basitleştirilmiş bir çalışma için yaşamın doğal akışına güvendi. Tam sayıları tam sayılara yuvarlamak bu basit alıştırmalardan biridir.

Bu örneği kripto para birimi alanına uygularsak durum aynı olacaktır. Kripto para ticaretinde x varlığı 6,0317 Euro’ya alıp 8,5821 Euro’ya satmak ile 6 Euro’ya alıp 8 Euro’ya satmak arasında büyük fark var. Bu nedenle tam sayılar destek veya direnç noktaları olarak kabul edilir.

Ancak bunun burada açıkladığımız gibi kolay olmadığını belirtmek isteriz. Tüccarlar önceden psikolojik destek ve direnç alanlarında işlem yapmayı deneyebilirler. Durumu özetlemek gerekirse, beklenen destek ve direnç noktalarının üstünde veya altında bir sipariş vermek anlamına geliyor.


İlginizi Çekebilir : Pi Coin Kaç TL 

YORUMLAR YAZ