• YARIM ALTIN
  8.514,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5795
  % 0,27
 • € EURO
  34,7663
  % -0,03
 • £ POUND
  40,5730
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  4,5024
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3462
  % -0,10
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.524,59
  % -0,06

İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (7-11 Kasım 2022)

İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (7-11 Kasım 2022)

Bu makalemizde sizlere İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (7-11 Kasım 2022) ile alakalı ayrıntılı Program tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (7-11 Kasım 2022) gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Haftalık Piyasa Taktiği

Global piyasalarda yoğun bir haftayı geride bıraktık. Fed beklenen yumuşamayı göstermezken global piyasalar yine dolar ve Fed baskısı altında kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Dow Jones %1.4, S&P %3.3 ve Nasdaq %5.3 değer kaybetti. Bir evvelki hafta kazanılan risk iştahı bu hafta kaçmış görünüyor. Bist 100 endeksi ise geçtiğimiz haftayı %8.7 yukarıda bitirdi. Spor ve menkul değer sektör endeksleri dışında tüm bıst30 sektör endeksleri yükseliş eğilimini destekledi. Bankacılık endeksinin geçtiğimiz hafta katkısı %0.9 oldu.

Fed ve tarım dışı istihdamı geride bıraktığımız haftada haftanın en önemli verisi Perşembe günü izah edecek AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI TÜFE olacak. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de yıllık enflasyon arayışı %8 düzeyinde. Amerika enflasyonunda izlenebilecek yumuşama sinyalleri Dolar endeksi ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI 10 yıllık tahvil faizlerinde de yumuşama getirebilir.

Bilanço etkisi hissediliyor

2022 yılı 3. Çeyrek finansal sonuçlar 9 Kasım Çarşamba günü son bulacak. Endekste izah eden 3Ç finansal neticelerle beraber pay bazlı hareketlerin ön tasarıya çıktığını izliyoruz. Geçtiğimiz hafta endekse 42.7 puanla en çok katkıyı sağlayan şirket SASA oldu. Bunu izah ettiği kuvvetli finansal neticelerle Tüpraş izleme ve hafta genelinde endekse puan bazlı katkısı 28.5 oldu. Ereğli 25.8, Bimaş 14.7 ve Turkcell 12.6 puan katkı sağladı. Bu hafta AKSEN, BIMAS, LOGO, DOAS, TTKOM, PGSUS, ALARK gibi güçlü şirketlerin 3Ç bilançoları izleyecek. Finansalların yansıtacağı tabloya göre puan bazlı katkı bu taraftan gelebilir. 9 Kasım bilançoların son izah etme tarihi olduğundan muhtemelen o gün yığılma olur.

Eregli Yatırımı ve Borsadaki etkisi!

Ereğli 3 Kasım akşamı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na Peletleme yatırımı konusunda özel vaziyet izahı yaptı. Kısaca anımsatmak gerekirse Ereğli, Bingöl-Avnik demir madeninde yoğun cevherleşme belirlemiş ve Peletleme Tesisi kurulmasına karar vermiştir. Yatırımın takriben fiyatı 550 mn $ olacak. Bu yatırımla beraber şirket faaliyetlerinden yıllık takriben 200-250 mn $ kar ele geçirmeyi tasarılıyor. (Ereğli’nin 9 aylık bilançosunda asal faaliyet karı 1.473 mn $) Şirket bu yatırımla peleti dışardan almak yerine kendi madenini kullanacağından fiyat düşecek. KAP haberinde erişemediğimiz birkaç soruyu şirkete yönelttik. Buna göre; Ereğli pelet yatırımına önümüzdeki sene başlayacak. Yatırım 36-42 ay arasında bitirmesi tasarılanıyor. Malum Ereğli önemli bir temettü şirketidir. Bu yatırımın temettü siyasetinde bir farklık yaratmayacağını bildiren şirket yatırım harcamasının vadeye dağılacağı için büyük bir etki beklenmeyeceğini belirtti. Yatırımın bir bölümü kredilerle finanse edilecek ancak ayrıntılar 2023’te netleşecek. KAP haberi ile birlikte Cuma Ereğli ve İsdemir tavan oldu. Bu hareketle birlikte endekse 22 puan katkı sağlayan Ereğli’nin haber etkisiyle yukarıya yönlü gücü korunabilir.

Endekste yükselen trend bir sefer daha kırıldı.

Bist 100 endeksinde teknik olarak izlediğimiz yükseliş kanal hareketleri birer birer yukarıya yönde kırılıyor. En son 4150 direnç düzeyi ile devam eden yükselen trend eğilimi de yukarı yönde kırıldı. Endeksin 4150 düzeyi üzerinde yerleşmekte ısrarcı olması halinde burası yeni tabanımız olabilir. Yeni yükselen kanalın üst bandı ise yaklaşık olarak 4600 düzeyinden geçiyor. Bu düzey yüksek gibi görünebilir ancak endeks 3800 – 4150 arasında izlediğimiz yükselen kanalı yaklaşık iki buçuk – üç haftada kırdı. Izah eden bilançoların etkisini gördüğümüzden söz etmek olası tabii ki. Önümüzdeki hafta bilanço döneminin bitmesiyle birlikte belki bu kadar hızlı tepkiler görmeyebiliriz. Ancak ana yön yukarı olmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemlerde daha derin düzeltmeler olsa bile yükseliş eğiliminin süreceğini ve alım fırsatı vermeye devam edeceğini düşünmekteyiz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan ücretlerden yapılacaktır. Giriş fiyatına göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının hemen peşinden tablomuz giriş ücretleri ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.