• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2162005,242
  % 1,05
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (16-20 Ocak 2023)

İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (16-20 Ocak 2023)

Bu makalemizde sizlere İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (16-20 Ocak 2023) ile alakalı ayrıntılı Program tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (16-20 Ocak 2023) gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Haftalık Piyasa Taktiği

Borsa endeksi geçen son bir yılın en hareketli haftasını geçirdi. Endekste tam bir türbülans havası hakimdi diyebiliriz. Borsaya yeni dahil olan yatırımcıların ilk kez karşılaştığı derin bir düzeltme hareketinden söz etmek olası. Şu an için borsada geri çekilmeyi düzeltme olarak okumakla beraber daha temkinli yaklaşıyoruz. Borsa endeksinde ralli havasının biraz daha törpüleneceği bir ortam sürebilir. Borsanın geçen seneki gibi seçeneksizlik özelliği bu sene emtia ve yabancı fonların varlığıyla hafifte olsa sarsılmış görünüyor. Borsaya olan alakalın seçim sürecinin yaklaşmasıyla beraber biraz daha dağılması beklenebilir. Geçen yıldan kalan oldukça kuvvetli karların realize olduğu geçtiğimiz hafta pozisyon değişimleri oluştuğunu izledik. BİST100 dışı şirket paylarından çıkışlar hızlanırken BİST 30 paylarına girişler armış gibi görmüyor. 4. Çeyrek bilanço dönemine yaklaşmamız da bu değişime taban hazırlamış olabilir.

Borsadan çıkışları hızlandıracak daha baş rol bir hikaye henüz yok. Ancak bir çok gelişmenin aynı vakte eşit gelmesi, 9 haftalık yükseliş eğiliminin hemen peşinden geri çekilme beklentileri ve artık 2022 yılından daha fazla yatırım yapma seçeneklerin olması borsaya yönelik idrak etmeleri değiştirmiş görünüyor. Borsada daha seçici olma vakiti hızla yaklaşıyor. Dolayısıyla bilanço arayışı olan ve/veya hikayesi olan paylara girişlerin hızlanmasını beklemekteyiz. Önümüzdeki dönemde politik gelişmelerin hız kazanması da borsadaki hareketlilikte etkili olabilir. Bunlar tamimiyle algı problemi. Kısa vadeli bakan yatırımcı için geçen haftaki düşüş oldukça yorucuydu. Endeks hafta genelinde daha derin düşüş sonrası haftayı %6.7 geri çekilme ile kapadı. Geçen hafta yalnızca petro kimya sektörü %3.1 artıda kapadı. Bunun dışında tüm BİST 30 sektör endeksleri negatif bir tablo çizdi. Bankacılık endeksi %12’ye yakın düşlerken, iletişim sektörü %15 düştü. Endeks 5020 düzeyi üzerinde gün sonu kapanışı yapmakta başarısız olması halinde kısa vadeli yatırımcı için daha yorucu bir süreç başlayabilir. 5020 düzeyi üzerinde güçlenme olmaması halinde kredili pozisyon ve yüksek kaldıraçlı işlemlerden kaçınmakta yarar olabilir. Borsada uzun vadeli bakan yatırımcılar için ise arayışı olan paylarda iyi bir alım fırsatı oluşmuş gibi görünüyor.

Global sıcaklıklı!

Global piyasalarda haftanın en yoğun günü Çarşamba olacak. Pazartesi günü AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI piyasaları Martin Luther King günü sebebiyle kapalı olacak. Yurt içinde tüketici güveni ve hazine ihaleleri izlenecek. Salı gününe Çin büyüme ve endüstri imalat verileri ile başlayacağız. Almanya TÜFE ve ZEW beklenti anketleri izleyecek. Çarşamba günü Japonya Merkez Bankası faiz kararı, İngiltere ve Euro Bölgesi TÜFE, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ÜFE, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI perakende satışlar, sanayi üretimi ve Bej kitap izah edecek. Perşembe günü içeride TCMB faiz kararı var. Buna rağmen faizlerin sabit tutulma arayışı iç piyasanın odağını buraya fokuslamıyor. Cuma günü ise Japonya TÜFE ile İngiltere perakende satışlar izleyecek.

Son zamanda S&P endeksindeki yukarıya yönlü hareket artık en kötüsünün geride kaldığına yönelik sinyal verse de Fed hızlı bir şekilde faiz artırım döngüsünden vazgeçmeyecektir. Buna karşın ileriye yönelik ılımlı sinyallerin satın alındığı S&P500 endeksinde 4050 düzeyinin yukarı yönde aşılması yükseliş hızını artırabilir ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI endekslerinde yeni bir dönemin habercisi olabilir.

Borsa endeksi teknik dönüşümde mi?

Borsa endeksi geçtiğimiz hafta Cuma günü 50 günlük vasatisi olan 5020 düzeyi doğru yukarıya yönde reaksiyon yaptı ancak bu düzeyi geçmekte başarılı olamadı. Teknik göstergelerde oluşan bozulmalar var. Dolayısıyla bu hafta endeksin 5020 düzeyinin üzerine yerleşip yerleşmeyeceği teknik açıdan önemli olacak. Endeksin 5020 ve daha sonra 5315 düzeylerini aşmakta zorlanması halinde yükseliş eğiliminin sonlanma ihtimali artabilir ve düşüş eğilimi için yeni bir zemin hazırlanabilir. Dolayısıyla teknik reaksiyonun devamının gelmesi yükseliş hızının tekrar kazanılması açısından kritik olacak. Endeksin 5020 düzeyi üzerine yerleşmekte başarısız olması halinde 4725 düzeyine doğru güç kaybedebilir. Buranın da altında satışların hız kazanması halinde ise ilerleyen günlerde 4195 düzeyine dek aşağı yönlü bir eğilimden söz etmemiz olası olabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan ücretlerden yapılacaktır. Giriş fiyatına göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş ücretleri ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.