• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2169860,174
  % 0,59
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Uzun Vadeli Olan Yatırımcılar Düşüşte Ne Şekilde Pozisyon Almaktadır?

Uzun Vadeli Olan Yatırımcılar Düşüşte Ne Şekilde Pozisyon Almaktadır?

Uzun Vadeli Olan Yatırımcılar Düşüşte Ne Şekilde Pozisyon Almaktadır?

Bitcoin 2022’de yaklaşık %36 düştü. BTC şu anda 29.000 dolardan işlem görüyor. Kripto lideri 2021’de kar kaybetti. Kripto pazarının dijital çoğunluğu kısa vadeli yatırımcılardan ve günlük tüccarlardan oluşuyor.

Ancak, piyasadaki ana oyuncular, uzun vadeli yatırım yapan daha büyük yatırımcılar olarak ortaya çıkıyor. Uzun vadeli yatırımcının tutumu da genel piyasa trendinde çok önemlidir. Bu son düşüş trendine baktığımızda, uzun vadeli Bitcoin yatırımcısının hala kararsız olduğunu ancak düşüşü daha fazla yatırım yapmak için kullandığını görebiliyoruz.

Uzun Vadeli Yatırımcılar Fiyat Olarak Tasarruf Etmeye Devam Ediyor

Bitcoin 19 Mayıs’ta kripto piyasasındaki satış baskısı sırasında, aşırı şişirilmiş fiyatlar ve yüksek kaldıraç nedeniyle toplam piyasa değeri 1,2 bin milyar dolar düştü.  Bu derin düzleştirme işlemi, saçları daha kalın hale getirmek için tıraş etmeye benzer. Bu piyasa dalgalanmaları, gelişmekte olan piyasaların yaşam döngüsünün önemli bir parçasıdır. Biriken kalıntılar yok edilir, çevre temizlenir. Toprak tekrar büyümeye hazırlanır.

Nisan ve Mayıs aylarında,  Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) ağlarındaki tıkanıklıkla, gerçek zamanlı işlemlerin maliyeti 60 dolara kadar çıktı. Bu süre zarfında Glassnode’dan alınan verilere göre, zincir içi aktivitede “tarihi bir düşüş” oldu.

Ağ etkinliğindeki düşüş, Bitcoin ağında yapılan toplam transfer hacminde %65 ve Ethereum ağında aktarılan değerde %60 azalma ile sonuçlandı. Bitcoin ağı 2017’de %80 düştü. 2018’de Ethereum ağı %95 düştü.

 Vadeli Yatırımcılar Tasarruf Etmeye Devam Ediyor

Kısa vadeli alım satımların kötü imajına rağmen, uzun vadeli yatırımcılar yeniden tasarruf etmeye başladı. Uzun vadeli BTC yatırımcısı elindeki arz, dağıtım döneminden sonra fiyatın 10.000 dolardan 60.000 dolara yükselmesiyle hızlanmaya başladı.

Artan bu değer, uzun vadeli yatırımcıların yükseliş eğilimi beklediğini ve “2017 sonu ve 2018 başında” görülen eğilime benzediğini gösteriyor. Şu anda uzun vadeli yatırımcıların elinde bulundurduğu BTC miktarı, 2017 zirvesinden 2,3 milyon daha fazla, yani BTC sahipleri piyasanın uzun vadede çok daha yüksek bir konumda olması gerektiğine inanıyor.

Likit olmayan BTC arzının son altı aydaki gelişimine bakıldığında, piyasanın bir sonraki yükseliş trendine hazırlandığına dair işaretler olabilir. 160.700 BTC, likit olmayan bir durumdan çıktı ve Mayıs ayında dolaşıma girdi. Mart 2020’den bu yana dolaşımdan likit olmayana geçen 7.000 BTC arzının %22’sini temsil ediyor. Böylece, o zamandan beri alınan BTC’nin %78’i henüz harcanmadı. Bu, uzun vadeli yatırımcıların piyasaya karşı hala olumlu bir görüşe sahip olduğunu gösteriyor.

Uzun Vadeli Yatırımcılar İçin ATH Dönemi

Uzun vadeli yatırımcıların daha çok ATH yaptığı bir dönemde yaşıyoruz. Kaybeden pozisyonları büyüse de birikim yapmayı bırakmadıklarını görüyoruz. Yatırımcı davranışı BTC yatırımları için geçerlidir. Başka bir deyişle, bu kadar çok altcoin tutarsanız, beklerseniz başarılı olacağınızı düşünmeyin. Bununla birlikte, geçmiş 10 yıla bakıldığında, BTC’nin başarılı bir uzun vadeli yatırım aracı olduğu inkâr edilemez.

Bugün geldiğimiz gün; Bu, uzun vadeli yatırımcıların kayıplarının artmasına rağmen birikmeye devam ettiği dönemdir. Kısa vadeli yatırımcıların piyasada en az yer aldıkları aylar olduğunu görebiliriz.

Bazı kısa vadeli yatırımcıların artık zorunlu orta ve uzun vadeli yatırımcılar haline geldiğini de eklemeliyiz. Bu metrikler birbirinden bağımsız olarak değerlendirilemez çünkü 155 günü geçer geçmez artık onchain metriklerinde uzun vadeli bir konumda olursunuz.

Boğalar sırasında, piyasa yükseldikçe sayıları azalır. Ayrıca, birikmeye devam ediyorlar. Başka bir deyişle, fiyat ucuzken satın alırlar, ancak perakende yatırımcıların piyasaya girdiği yükseliş dönemlerini de büyük karlar elde etme fırsatları olarak görürler. Ani yükselişten sonra tekrar satın almaya yöneldiler. Zincir üstü göstergelerde en ciddi psikolojik eşikleri yükselterek üstesinden gelirler. 2014-2017 veya 2018-2021 dönemi, pozisyonlarının ciddi kayıplar yaşadığını ancak birikmeye devam ettiğini gördükleri dönemdir.

YORUMLAR YAZ