• YARIM ALTIN
  4.009,00
  % -0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0540
  % 0,13
 • € EURO
  20,5095
  % -0,63
 • £ POUND
  23,5029
  % -0,37
 • ¥ YUAN
  2,7760
  % -0,54
 • РУБ RUBLE
  0,2478
  % -1,15
 • BITCOIN/TL
  529405,163
  % 1,50
 • BIST 100
  5.031,98
  % -0,59

Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (5-9 Aralık 2022)

Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (5-9 Aralık 2022)

Bu makalemizde sizlere Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (5-9 Aralık 2022) ile alakalı ayrıntılı Program tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (5-9 Aralık 2022) gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Haftalık Piyasa Yorumu

Piyasalar yılın final ayına pozitif havada girdi. Borsa İstanbul’da çıkış trendi sürerken BIST100 Endeksi 5.000 düzeyinin üzerinde kâr satışlarıyla karşılaştı. Ekim ayında başlayan ralliyle oluşan ciddi primleri dikkate aldığımızda kâr satışlarını olağan karşılamak yerinde olacak. Lakin pozitif gelişmelerin önemli ölçüde fiyatlanması ve yüksek primler, yeni beklenti ihtiyacı gibi gelişmeleri de dikkate almak gerekir. Ayrıca geçen haftaki yazımızda vurguladığımız üzere, kimi lokomotif paylarda oluşan ücretlerle temel verileri arasında açıklaması zor görünümler oluşmuş vaziyette. Nitekim hafta içi öncü paylardan biri için bizzat şirketin idare heyeti başkanının yaptığı izahlar oldukça dikkat çekti. Borsa İstanbul’da uzun soluklu bir ralli yaşanıyor. Son günlerde daha çok dış piyasalar için dillendirilen “yıl sonu rallisi” olup olmayacağı konusunda değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Dış borsalarda böyle bir gelişme mevzubahis olursa bunun iç piyasalara yansımaları elbette olacak. Fakat kimi yatırım bankaları bu konuda çok da umut veren değerlendirmeler yapmıyor. Diğer yandan yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’da zayıf da olsa son haftalarda alım yaptıkları görüldü. TCMB tarafından izah eden verilere göre 25 Kasım haftasında; Borsada yurtdışı yerleşikler pay senetlerinde 24.2 milyon dolar, tahvil bonoda (DİBS) 2.9 milyon dolar alım yaptılar. Yabancılar pay senetlerinde son 4 haftadır alımdalar. Toplamda 235 milyon dolarlık bir alım söz konusu. Borsa İstanbul’da yabancı değiş tokuş gizleme oranı tekrar %30’un üzerine çıktı. Bu rakamların Borsa İstanbul’un işlem hacmiyle mukayese ettiğinde BIST100 Endeksi’ni taşıyacak düzeyde olmadığı açık. Çıkış hareketi hali hazırda yerli yatırımcıların omuzunda. Devamı için de yeni yatırımcı katılımları büyük önem arz ediyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre; Kasım ayında açılan yeni hesap sayısı 1 milyonu geçerken yılın doruğuna erişti. Bakiyeli hesap sayısı 1 Aralık bakımından 8 milyonu geçmiş vaziyette. Konut dışındaki seçenek yatırım araçlarının yüksek enflasyona karşı tasarrufları korumada yetersiz kalması, KKM’ye dönüşlerin ivme kaybetmesi ve kripto para piyasalarındaki gelişmelerin borsayı adres olarak öne çıkardığı anlaşılıyor. Fakat yerli yatırımcılardan gelen kaynak da sonsuz değil. Yüksek primli hisse senetlerine artan yatırımcı alakası ayrıca değerlendirilecek bir konu.

Dış piyasalarda Fed Başkanı Powell’ın “Faiz artırımında yavaşlama Aralık ayında başlayabilir.” izahı pozitif fiyatlandı. Piyasalar AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI enflasyonunun (TÜFE) düşüş eğilimi göstermesiyle bu ayki Fed toplantısından zati 50 baz puan artırımla bir yavaşlama bekliyordu. Bu vaziyet belli ölçüde ücretlere dahil olmuştu. Bunun Fed Başkanı Powell tarafından tekrar vurgulanması ayrıca katkı yaptı. Ancak bu izahların uzun müddetli bir etkiye neden olmasını beklemek fazlaca iyimserlik olacaktı. Ayrıca Powell; “Enflasyon konusunda daha fazla ispata ihtiyaç var, faizde tepe noktası öngörülenin biraz daha üzerinde oluşabilir.” gibi sözler de etti. Piyasa bardağın dolu tarafını, bir bakıma işine geleni gördü. Nitekim AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Borsaları izah sonrası sert çıkış gösterse de sonraki günlerde kâr satışlarına maruz kaldı ve pozitif etki sınırlandı. Cuma günü ise beklentilerin üzerinde gelen AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI tarım dışı istihdam artışı Fed’in faiz artırımları için elinin deşarj olduğu izlenimi verirken Powell ile piyasalarda oluşan algıyı iyice azalttı. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de son izah eden ekonomik veriler, enflasyon hızındaki gerilemenin yanı sıra faiz artırımlarına karşın iyi geliyor. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI 3.Çeyrekte (GSYH) beklenenin üzerinde %2.9 büyüdü. Diğer yandan Euro Bölgesi’nde uzun müddettir ilk kez enflasyon hızında düşüş görüldü (TÜFE %10.00 izah etti. Geçen ay %10.6). Almanya’da TÜFE %10.0 olurken geçen ay %10.4 idi. Bu verilere bağlı olarak Avrupa Merkez Bankası’nın Aralık toplantısında 50 baz puanlık indirim ihtimali arttı. Fed ve Avrupa merkez bankaları son zamanda uyguladıkları para siyasetlerinin neticelerini almaya başladı. Dış piyasalarda iyimserlik korunurken yerini biraz daha temkinli bir görünüme bırakabilir.

Data akışı yoğunlaşmış vaziyette. Kasım ayına ait enflasyon verileri yarın izah edecek. Geçtiğimiz hafta izah eden Türkiye’nin 3.Çeyrek büyümesi (GSYH) bir evvelki yılın aynı çeyreğine göre %3,9 arttı. Bu yılın 2.Çeyreğine göre ise %0.1 daralma gösterdi. Türkiye ekonomisi 9 çeyrek sonra ilk kez daralma göstermesine karşın yüksek büyüme gösteren ülkeler arasındaki yerini korudu. Diğer yandan 25 Kasım ile biten haftada, bankalardaki döviz mevduatının takriben 5.5 milyar dolar düşüşle 204 milyar dolara gerilemesi kayda değer bir durum. TCMB brüt rezervleri ise 122 milyar dolarda kaldı. Dış piyasalardaki iyimserlik gelişen ülke göstergelerine olumlu yansımaya devam ediyor. Hafta içi 500 düzeyine yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS priminde düşüş eğilimi sürüyor. Benzer görünüm 10 yıllık eurobond için de geçerli. Devam eden düşüşle beraber faiz oranı %8.67 düzeylerine kadar geriledi. Cuma günü Ticaret Bakanlığı’nın izah ettiği geçici verilere göre Türkiye’nin 11 aylık dış ticaret açığı ise 99,8 milyar dolara yükseldi. Kasım ayında ihracat yüzde 1,9 artışla 21,9 milyar dolar, ithalat ise 30,7 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığında aslan hissesi yeniden enerjinin oldu.

Yerli yatırımcı alakasının artmasıyla birlikte piyasalarda iyimserlik sürüyor. Ancak Borsa İstanbul’da sıklaşan kâr satışlarıyla “yorgunluk” emareleri artıyor.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.