• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2165830,438
  % -0,20
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (31 Ekim – 4 Kasım 2022)

Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (31 Ekim – 4 Kasım 2022)

Bu makalemizde sizlere Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (31 Ekim – 4 Kasım 2022) ile alakalı ayrıntılı Program tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (31 Ekim – 4 Kasım 2022) gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Haftalık Piyasa Yorumu

Piyasalar dalgalı seyrini sürdürüyor. Merkez Bankası kararları, ekonomik data akışı ve yayınlanan bilançolar yakından izlenen gelişmeler. ağırlıklı gündemi Avrupa Merkez Bankası faiz kararıydı. Beklendiği üzere 75 baz puan faiz artırımı geldi. Faiz kararı ve izahlar beklentilere uygun gerçekleşince piyasalar üzerindeki etkileri hudutlu kaldı. Ancak Fed’in faiz artırımını yavaşlatacağı faraziyenine karşılık Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımına devam ediyor ve edecek olması euroya biraz değer kazandırdı. Dış piyasalarda geçtiğimiz hafta yaşanan pozitif görünümde; Fed’in faiz artırımını yavaşlatacağı yönündeki beklentiler, genelde pozitif karşılanan AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI bilanço neticeleri ve son zamanda zayıf gelen ekonomik veriler vardı. Ancak bu gelişmeler belli ölçüde fiyatlandığı için piyasalar üzerindeki etkileri biraz azalmaya başladı. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI tahvil faizindeki düşüş ise durdu. Şimdi önümüzdeki hafta 2 Kasım’daki AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Merkez Bankası (Fed) toplantısına odaklanıldı. Beklentiler 75 baz puanlık artırım yönünde. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de medyada çıkan habere dayandırılan “Fed faiz artırımlarını yıl sonuna doğru yavaşlatacak, 2023 yılında durduracak” şeklinde bilgi kısa bir iyimserliğe neden olmuştu. Toplantı sonrası Başkan Powell’ın izahlarında bu yönde bir bilgi olacak mı? Bu açıdan medya toplantısı önemle izleyecek. Diğer yandan, her ne kadar izah eden şirket bilançoları kısmen pozitif algıya neden olsa da son zaman ekonomik veriler zayıf geliyor. Ayrıca 4 Kasım Cuma günü izah edecek AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI tarım dışı istihdamı da ayrıca önemli olacak (beklenti 200 bin, evvelki 263 bin). Geçtiğimiz hafta AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI haftalık işsizlik müracaatları beklentilerin üzerinde 1.438 milyon gelirken (evvelki 1.385 milyon) AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI 3.Çeyrek büyümesi (GSYH) ise %2.6 oldu (beklenti %2.4). İlk iki çeyrekte küçülme vardı. 3 Kasım günü ise İngiltere Merkez Bankası faiz kararı var. Malum İngiltere’de yeni başbakan ve yeni hükümet iş başına geldi. Vergi indirimleri konusunda yapılan geri adım sonrası parasal sıkılaşma siyasetlerine ne ölçüde uyum sağlanacağı merak edilen bir vaziyet. İngiltere’de 31 Ekim’de açılanacak orta vadeli mali tasarı 17 Kasım’a ertelenmişti.

Evrensel ekonomiye yönelik değerlendirmeler. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Hazine Bakanı Janet Yellen “bu yılın üçüncü çeyreğinde beklenenden fazla artış gösteren gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verisinin AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ekonomisinin direncini ispat ettiğini” dile getirdi. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ekonomisinin yüksek enflasyon ve önemli global ters rüzgarlarla karşı karşıya olduğunu belirten Yellen, Amerikalıların yükselen ücretlerin hayat standartlarına zarar vermesinden kaygı duyduğunu, bu yüzden Biden idaresinin en önemli ekonomik önceliğinin enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi. IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Merkez Bankalarının enflasyonla mücadele dahilinde faizleri ‘nötr düzeye’ erişene kadar artırması gerektiğini belirtirken bu noktaya daha erişilmediğini söyledi. Yetkililerin birbiri ardına gelen izahlara rağmen tenkitler de var. Geçtiğimiz yıllarda ekonomi idareleri ısrarla enflasyonun geçici olduğunu dillendirilmişti. Şimdi ise kalıcı olduğu yönünde görüşler geliyor. Gerçi AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI hazine Bakanı Yellen “yanıldık’’ demişti. Geçici olarak görülmesi sebebiyle enflasyona karşı tedbir alınmakta geç kalındığı ayrıca tenkit konusu oldu. Şimdi ise enflasyon ile mücadele edilirken “kantarın topuzunun kaçırılması” ve sıkı para siyasetleriyle ekonomide resesyon riskinin arttığı gibi haklı görüşler var. Bu açıdan gelen izahlara doğruluğu ve giderek değişebileceği ihtimaline karşılık biraz temkinli bakmak yerinde olacak.

Türkiye ekim ayına ait enflasyon verileri 3 Kasım Perşembe günü izah edecek. Piyasa arayışı aylık %3.60-3.70, yıllık ise % 85-86 civarında yoğunlaşıyor. Yüksek enflasyon ve dış dünyadaki faiz artırım sürecine karşın geçtiğimiz günlerde TCMB, siyaset faiz oranını 150 baz puanlık indirim ile %10.50 düzeyine çekmiş, ekonomik büyümeden yana tercihini bir kez daha göstermişti. Hafta içi TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan sunumda ise 2022 yılı için enflasyon tahmini bir sefer daha değişerek %65.2’ye yükseldi. Diğer yandan Eylül ayı dış ticaret verileri izledi. Önceki yılın aynı ayına göre İhracat

%9,2, ithalat %38,1, dış ticaret açığı %268,1 artarken Ocak-Eylül dış ticaret açığı 83 milyar dolara çıktı. Eylül ayı açığı ise 9.5 milyar dolar oldu. TCMB tarafından izah eden 21 Ekim haftası verilerine göre; Yabancı yatırımcılar pay senetlerinde 62.6 milyon dolar, tahvil bonoda (DİBS) 11.6 milyon dolar satış yaptılar. Borsa İstanbul’da yabancı hissesi ise %31.28 odu. Bankaların döviz mevduatı 568 milyon dolar artışla 213,9 milyar dolara çıkarken TCMB brüt rezervleri 2 milyar dolar düşüşle 113.9 milyar dolara geriledi. Türkiye’nin 5 yıllık CDS priminde ise düşüş sürüyor. Geçtiğimiz hafta 673 düzeyine geriledi. Benzer şekilde 10 yıllık eurobond faizi %10’un altına salınım gösterdi. Dış piyasaların seyri diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye piyasa göstergeleri üzerinde de etkili oluyor. Bir diğer önemli gündem 09/2022 bilançoları. Genelde olumlu görünüm var. Bu durum 30 Kasım’da izah edecek 3.Çeyrek büyümesi (GSYH) ile ilgili da bir görüş veriyor. Özellikle yüksek kâr artışı görülen banka paylarındaki satışlar bir ölçüye kadar “beklenti bitti” anlayışına verilebilir.

Seçenek yatırım araçları arasında kazanç arayışları açısından borsalar gündemde kalmaya devam ediyor.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.