• YARIM ALTIN
  8.530,00
  % 0,41
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5941
  % 0,28
 • € EURO
  34,8188
  % 0,07
 • £ POUND
  40,6708
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,5024
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3463
  % -0,07
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.524,59
  % -0,06

İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (31 Ekim – 4 Kasım 2022)

İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (31 Ekim – 4 Kasım 2022)

Bu makalemizde sizlere İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (31 Ekim – 4 Kasım 2022) ile alakalı ayrıntılı Program tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (31 Ekim – 4 Kasım 2022) gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Haftalık Piyasa Taktiği

Geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul dünyadan pozitif ayrışma maceranına ara vererek haftayı %1.4 aşağıda kapadı. Global piyasalar ise pozitif ayrıştı. Bu hafta dışarıda yoğun data akışı var. Fed’de verilerin sunduğu yolda yürümeye devam ediyor. 2 Kasım toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımı kesin gözüyle bakılıyor. Ancak AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ekonomisine yönelik verilerin beklentilerden zayıf gelmeye devam etmesi Aralık ayı toplantısında da Fed’in şahin duruşunu destekleyebilir. Başka bir söylemle bu hafta izah edecek AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI verileri risk alma iştahını etkileyebilir.

Veri bombardımanı!

Haftaya Euro Bölgesi TÜFE ve büyüme verileri ile başlıyoruz. Euro Ayırasında Enflasyon oldukça sert. Daha bir yumuşama sinyali gelmedi. Geçtiğimiz hafta piyasa beklentisine pararlel olarak 75 baz puan faiz artıran ECB için yükselen TÜFE verileri daha şahinleşmenin kapısını açabilir. Avrupa’da büyümenin yavaşlamaya evrilmesini beklemekteyiz. Dolayısıyla zayıf gelebilecek veriler Euro’da baskıyı artırabilir. Salı günü Asya, Türkiye, İngiltere ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de imalat PMI verileri ön tasarıya çıkıyor. Bununla beraber OPEC toplantısı izleyecek.

Çarşamba günü Fed toplantısı piyasanın ana gündemini oluşturacak. 75 baz puanlık faiz artırımı piyasa fiyatlaması içine girdi ancak Aralık toplantısı için yeni bir algı oluşabilir. 21:00’de Fed kararının hemen peşinden TSİ 21:30’da Fed Başkanı Powell’ın izahları izlenecek. Bununla beraber Çarşamba günü ADP özel sektör istihdam değişi izah edecek. Perşembe günü hem içeride hem de dışarıda gündem yoğun! Yurt içinde Ekim ayı TÜFE verisi izah edecek. Enflasyon artışının devam etmesi beklenirken bunun TCMB’nin para siyaseti kararına yansımasını beklemiyoruz. Bununla beraber İngiltere Merkez Bankası faiz kararı izleyecek.

Cuma günü ise yurt içi cari ödemeler balansı, Euro Bölgesi ve Asya’da hizmetler PMI ile AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de tarım dışı istihdam izah edecek. Ekim ayına ait tarım dışı istihdam verisinin arayışı 200 bin kişilik istihdam artışı yönünde. Verilerin beklentilerden sapma göstermesi dolar endeksi etkileyebilir ancak aynı hafta Fed toplantısı da olacağından hangisinin ağır basacağını izleyeceğiz.

Ülke dışında hava değişiyor mu?

Aslında mevcut konjonktürde önemli bir değişim yok. Ancak AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI endeksleri oldukça sert satıldı. Dolayısıyla son haftalarda bardağın dolu tarafı ön tasarıya çıkmaya aday gibi. 2 Kasım’daki Fed toplantısı ve bu ay gelecek veriler Aralık ayı toplantısına yönelik idrak etmeleri güçlendirecektir. Şu an için ana senaryo Fed’in saldırgan faiz artırım hızını sürdürmeyeceği ve önümüzdeki toplantılarda faiz adımı azaltacağı yönünde. Dahası resesyon kaygılarının arttığı bu dönemde Fed’in agresif kalma gibi bir lüksünün olmadığı düşünülüyor. Bu idrak etmeleri net bir şekilde değiştirmese de AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI endekslerinde yukarıya reaksiyon hareketleri izliyoruz. S&P 50 günlük vasatisi olan 3840 düzeyini aşmış görünüyor. 22 haftalık vasatisi olan 3910 düzeyi üzerine yerleşmesi halinde 4200 düzeyine doğru hız kazanabilir. Buna rağmen 3910 düzeyinden güç almakta başarısız kalması halinde ise yine 3600 düzeyine doğru satışlar hız kazanabilir.

Biz iyiyiz!

Bu hafta teknik manada yükseliş hız kezse de, bu satışların ağırlık kazanacağı mananına daha gelmiyor. Borsa İstanbul rakipsiz kazanç sunmaya devam ediyor. 3. Çeyrek bilançolar bu haftada gelecek ve muhtemelen biz bilanço etkisini net bir şekilde hissedeceğiz. Bilanço dönemi sonrasında kar realizasyonlarının hız kazanacağı bir ortam oluşabilir ancak ana yön yukarı. Dolayısıyla oluşabilecek geri çekilmeler alım fırsatı olmaya aday.

4000 direnci zayıflattı!

Borsa endeksinin 4000 direncinin aşılamaması teknik görünümü zayıflattı. Teknik göstergeler çok kuvvetli olsa da endeks hareketli vasatilerinden çok uzak. Dolayısıyla bir düzeltme hareketine ihtiyaç var gibi görünüyor. Ancak destek düzeylerinden yukarı yönlü reaksiyonlar izlenebilir. Bu açıdan bakıldığında ilk önemli destek bir evvelki doruk düzeyi olan 3715 olabilir. Bu düzeyin üzerinde satışların karşılanması halinde yükseliş hızı artabilir. Buna karşın satışların daha da derinleşmesi halinde ise 3670 düzeyine doğru gevşeme eğilimi artabilir. Endeksin olası bir düzeltme hareketinden sonra yükseliş eğilimine devam etmesini ve hem de yeni zirve düzeyleri test etmesini beklemekteyiz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan ücretlerden yapılacaktır. Giriş fiyatına göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş ücretleri ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.