• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2157435,605
  % -0,42
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Bitcoin’i Kimler ve Niçin Yarattı Bitcoin’in Kısa Geçmişi

Bitcoin’i Kimler ve Niçin Yarattı Bitcoin’in Kısa Geçmişi

Bitcoin’i Kimler ve Niçin Yarattı? Bitcoin’in Kısa Geçmişi 

Amerikalı sanal para borsası CoinBase, Amerika Birleşik Devletleri borsası olan Nasdaq’da işlem görmek üzere 2021 Nisan’da halka açıldı. CoinBase’in, halka açılmasından sonra Satoshi Nakamoto’ya dosyalamaların bir kopyasını göndermesi ise Bitcoin’in yaratıcısının kimliğinin bir kere daha kamuoyunun ilgisini çekmesine neden oldu. CoinBase dosyalamada, Nakamoto’nun gerçek kimliğinin ortaya çıkması halinde Bitcoin’in değerinin negatif yönde etkilenebileceğini söylüyordu.

Yalnızca geçen yıl %400’ün üstünde değer kazanan Bitcoin, 2009’da oluşturulduğundan beri mühim inişler ve çıkışlar yaşamış, bu dalgalanmalara karşın, piyasa değerine göre dünyanın en iyi sanal para birimi olarak kabul görmüştür. Bu kadar ön planda olmasına rağmen yaratıcısıyla alakalı hâlâ pek çok sır çözülmeyi beklemektedir. Bitcoin’i kim buldu? Birden çok birey tarafından mı oluşturuldu ve ismi çokça duyulan Satoshi Nakamoto kimdir? İşte bu çok konuşulan sanal para biriminin Acayip hikâyesi ile ilgili kısa bir özet;

2008 senesinde, Bitcoin’in varlığına ilişkin ilk işaretler Web’de dolaşmaya başladı. Ağustos 2008’de “bitcoin.org” alan ismi sessiz sedasız online (çevrimiçi) olarak alındı ve 2 ay sonra, ‘Bitcoin: Kişiden Kişiye Elektronik Nakit Sistemi’ başlıklı bir makale, bir şifreli elektronik posta listesinde paylaşılmaya başlandı. Esrarengiz bir figür olan Satoshi Nakamoto ise ilk defa bu makaleyle web’de görünür olmuş ve böylece “Satoshi Nakamoto” adı, Bitcoin sanal para birimine kalıcı olarak bağlanmıştır.

 3 Ocak 2009 Tarihinde 30.000 Satır Kod ile Bitcoin Oluşturuldu

Bitcoin, piyango tabanlı bir sistem üstünde, Bitcoin arayan ya da madenciliğini yapan (mining) bireyler tarafından ‘çıkarılmakta olan’ özerk (otonom) bir yazılı metre programı vasıtasıyla çalışır. Örnek olarak, bugüne kadar madenciliği yapılarak çıkarılmakta olan aşağı yukarı 18,5 milyon jetonun (coin) yanında önümüzdeki yirmi sene boyunca toplam 21 milyon jetonun piyasaya sürüleceği tahmin edilmektedir.

Bitcoin’in ilk takipçilerinden ve bir konsol oyun programcısı olan H al Finney, Nakamoto’nun Bitcoin için yapmış olduğu teklifi şifreli elektronik posta listesi vasıtasıyla keşfetti. 2013 tarihli bir blog yazısında Finney, merkezi olmayan bir online para birimi fikrinden etkilendiğini dile getirmiş ve Nakamoto, programın piyasaya sürüldüğünü açıkladığı anda Finney, ilk coinlerin (jeton) madenciliğini yapmayı yani jetonları bulmayı Nakamoto’ya önermiştir.

Finney’in, Nakamoto ile olan etkileşimleri ile ilgili “Nakamoto ile haberleşirken gerçekten çok akıllı ve samimi, Japon kökenli genç bir insanla iletişimde olduğumu düşünüyordum. Yaşamım boyunca pek çok parlak kişiyi tanıma şansına eriştiğim için bu tip bireylerin sahip olduğu işaretleri tanırım.” dediği de biliniyor olmaktadır.

Finney, Bitcoin’in icat edeni olduğu iddialarını mutlaka reddetmiş ve para birimine katılmasını 2014 senesinde ALS hastalığından yaşamını yitirene kadar ikincil bir figür olarak devam ettirmiştir. Bir Bitcoin forumundaki son makalelerinden birinde, Satoshi Nakamoto’nun gerçek benliğinin onun için hâlâ bir gizem olarak kaldığını belirterek Bitcoin’i içeren mirasından gurur duyduğunu belirtmiş olmaktadır. Ailesine bırakmış olduğu mirasın bir parçası olan ve offline (çevrimdışı) bir elektronik cüzdanda sakladığı Bitcoin için “Umarım, varislerime bir değer ifade eder” diye yazmıştır. Bu yazı kaleme alınırken, yani 2021 Mayıs ayının sonlarında, bir Bitcoin aşağı yukarı 34.800 Amerikan Doları değerindedir.

Bir Pizza 60 Milyon Dolar

2009’daki çıkışından aşağı yukarı bir sene sonra, Bitcoin aheste aheste geçerli bir para birimi olma yolunda ilerlemektedir.

2010 senesinde, bir avuç ticaretçinin yerleşik para birimleri yerine Bitcoin’i almaya başlaması, Bitcoin’in ve genellikle bütün sanal paraların piyasada geçerli olan para birimlerinden olmaya başladıklarının bir kanıtıdır.

Örnek olarak, sanal para birimleriyle satın alınan ilk somut unsurlardan biri bir pizzadır. O tarihte mevzu bahis pizzaları satın almak için kullanılmakta olan Bitcoin’in bugünkü değeri ise aşağı yukarı 60 milyon ABD dolarına ulaşmıştır.

YORUMLAR YAZ